The FX460 Series hose reel is the UK's best selling stainless steel retractable hose reel used in brewers and food production.
Rewind Type
Spring Retractable - pull the hose out, it latches in place, a gently pull releases the latch and the hose can be wound back onto the reel
Suitable for
- Professional cleaning in breweries, wineries and food production
- Food factory wash down that requires a high level of sanitation
- Bottling bays & mash tuns
Reasons to Buy
- Complete package - everything is included to get you going
- Ultra hygienic to help maintain profession standard
- Full flow brass swivel connection and internal pipework to maximise flow rate and make the most of mains water pressure
- Built in Europe for a high build quality
Hose Type
As standard this reel is fitted with professional non-marking blue hot water EPDM hose
This reel is fitted with one of the following hoses
- General Purpose Blue non-marking rubber hose, its lighter weight so can fit 18metres onto the reel for those needing a longer length
- Washdown Flexible but robust providing maximum durability for brewers and drinks producers and features a certified FDA approved lining for maximum hygiene and food safety
- Duravap dairy wash down specially designed for use around cleaning chemicals, fats or oils and features a certified FDA approved lining
Mounting Positions
FX460 Package Includes;
1x FX460 Series Hose Reel fitted and pre-tensioned with your choice of hose
1x Heavy duty brass water gun with swivel connection #HDWG-12
1x 1metre connection pipe to connect your reel to your supply
Free mainland UK delivery
All items are available to purchase individually
| Type | |
| Description | Complete stainless steel hose reel package |
| Hose | |
| I.D. (Inside Diameter) | 12mm (1/2") |
| Length (m) | 15 m |
| Pressure (BAR) | 10 |
| Type of Hose | See Options |
| Supplied with Hose | Yes |
| Application | |
| Media | Hot & Cold Water Cleaning |
| Construction | Stainless Steel |
| Weight | Call for Details |
| Dimensions (mm) | See Documents Tab |
| Max. Working Temp. | 80°C |
| Swivel | |
| Seals | Viton |
| Material | Nickel Plated Brass |
| Connection | |
| Inlet | m1/2" BSPP |
| Outlet | m1/2" BSPP |













