The 'Jet Wash' FX460 Series hose reel is fitted with an hit pressure connection suitable for use with most pressure wash machines.
Rewind Type
Spring Retractable - pull the hose out, it latches in place, a gently pull releases the latch and the hose can be wound back onto the reel
Suitable for
- Jet washing in breweries, wineries and food production
- Food factory wash down that requires a high level of sanitation
Reasons to Buy
- Ultra hygienic to help maintain professional standard
- Stainless steel high pressure swivel connection and internal pipework to work alongside your jetways machine
- Built in Europe for a high build quality
Hose Type
200bar Professional non-marking blue wire braided hot water hose
Mounting Positions
FX460 Jet Wash Package Includes;
1x FX460 Series Hose Reel fitted and pre-tensioned with 15metres of premium 1/2" hose
1x High pressure swivel connection - pre fitted
1x 1metre connection pipe to connect your reel to your supply
Free mainland UK delivery
All items are available to purchase individually
| Type | |
| Rewind Method | Spring |
| Hose | |
| I.D. (Inside Diameter) | 12mm (1/2") |
| Length (m) | 15 m |
| Pressure (BAR) | 200 |
| Type of Hose | Blue 1SC Non marking hygienic hose |
| Supplied with Hose | Yes |
| No. of Hoses | Single Hose |
| Application | |
| Media | Hot Water & Jet Wash Up to 150°C |
| Construction | Stainless Steel |
| Weight | 23kg |
| Dimensions (mm) | See Documents Tab |
| Max. Working Temp. | 150°C |
| Swivel | |
| Seals | Viton |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Connection | |
| Inlet | m1/2" |
| Outlet | f1/2" |













