The heavy duty water gun HDWG-12 is ideal for professional wash down applications now includes swivel connection and hand guard.
Increase safety and convenience
Why purchase this wash gun?
- Safety Guard to protect the operator
- Rugged heavy duty brass body is built to last.
- Hold-open clip for continuous spraying
- Insulated molded grip for spraying hot or cold water.
- Trigger and operating mechanism in stainless steel.
- Water jet adjustable from a cone to a jet.
- Clear arrow to show water beam direction
"This is backed by a 2 year manufacturer's limited warranty.”
Specification
- 1/2" Bspp female inlet
- Maximum working pressure 24 Bar (350 psi)
- Maximum working temperature 95°C
- Weight approx 870 grams
- All 'O'-Rings and covers in EPDM
Flow Rate

| Type | |
| Description | Heavy duty brass water gun with 1/2" swivel connection |
| Hose | |
| I.D. (Inside Diameter) | 12mm (1/2") |
| Length (m) | N/A |
| Application | |
| Media | Hot & Cold Water |
| Construction | Brass Body |
| Weight | 870g |
| Max. Working Temp. | 95°C |
| Connection | |
| Inlet | 12mm (1/2" BSPP) Female |



















