Designed for commercial jet washing in busy lorry depots the Super Bright Reel is a fully enclosed premium capacity heavy duty spring retractable hose reel. It offers easy operation in keeping hose off the floor and stopping potential hose damage and reducing tripping hazards in busy or high risk areas.
Increase safety and convenience
Why purchase this reel?
- Bright yellow case - Reduces the chance of vehicles accidentally colliding with the reel in busy depots.
- Steel case - safe guards hose and internal working parts in the event of a vehicle accidentally colliding with the reel in busy depots.
- Fully enclosed - protects your hose from the elements when not in use.
- Manufactured in Europe - World class design and engineering is built to last.
- Solid steel case - secures and protects your hose when not in use.
- Ease of use encourages extra safety and care for your hose - Pull the hose out and a latch keeps it in place, a short tug releases the latch and you feed the hose back on the reel. This encourages users to always store hose correctly dramatically reduce hose wear and damage.
- Great build quality - Details taken in the manufacturing with processes such as a ‘special’ finish on the spring and dual supports both sides of the drum all add up to a high quality, dependable hose reel.
"This is backed by a 2 year manufacturer's limited warranty.”
Recommended Applications
- Pressure and jet washing in lorry & truck depots where driver visibility is reduced.
- Car washing facilities - ideal for mains or jet wash applications.
- Busy farm yards where vehicles may cause accidental damage.
Extras
This reel is supplied complete with high quality R1 wire braided black rubber hose and a solid rubber bumper stop.
Don’t start each job untangling hose, get the job done.
| Type | |
| Rewind Method | Spring |
| Hose | |
| I.D. (Inside Diameter) | 08mm (5/16") |
| Length (m) | 15 m |
| Pressure (BAR) | 200 |
| Type of Hose | Call for Details |
| Supplied with Hose | Yes |
| No. of Hoses | Single Hose |
| Application | |
| Media | Hot Water |
| Construction | Steel Enclosed |
| Weight | Call for Details |
| Dimensions (mm) | See diagram |
| Max. Working Temp. | 150°C |
| Swivel | |
| Seals | Viton |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Connection | |
| Inlet | m3/8" |
| Outlet | m3/8" |

