The premium capacity pressure wash F560 Series heavy duty auto rewind reel uses a spring to retract the hose keeping it off the floor and stopping potential damage and tripping hazards.
Increase safety and convenience
Why purchase this reel?
- Manufactured in Europe - Solid steel frame is designed and built to last and each component is individually power coated with an extra finish for maximum durability.
- Designed specifically for high pressure hot water (150°C) - The swivel is engineered for 304 Stainless steel for maximum heat resistance and features Viton seals.
- Solid ¼” steel base & dual pedestal - Designed with ridges to minimise twisting and distortion even under heavy use.
- Enclosed drive spring - On some reels moisture can creep in and cause problems with the internal drive spring. All the ME Series cassettes are sealed to stop this problem.
- Great build quality - Details taken in the manufacturing with processes such as a ‘special’ finish on the spring and dual supports both sides of the drum all add up to a high quality, dependable hose reel.
"This is backed by a 2 year manufacturer's limited warranty.”
Recommended Applications
- Commercial vehicle wash down - hose stored on reels are less prone to being run over and vehicles can be washed quickly and efficiently.
- Equipment and machinery wash down - This reel will help keep your equipment in the best condition possible
- Service vans and specialist mobile cleaning vehicles
Popular Mounting Positions
This hose reel can mounted on the wall, floor or ceiling
Extras
The large volume general purpose F560 Series heavy duty spring retractable hose reel rewinds automatically keeping hose off the floor and stopping potential damage to hose and reducing tripping hazards. It is ideal for increasing safety and efficiency in workshops, garages and organising air lines.
Increase safety and convenience
Why purchase this reel?
- Manufactured in Europe - Solid steel frame is designed and built to last and each component is individually power coated with an extra finish for maximum durability.
- Designed for a broad range of low pressure gas and fluid applications.
- Heavy duty "dual pedestal" design reduces wear in the axel and potential damage.
- The reel frame is engineered with ridges to minimise twisting and distortion even under heavy use.
- Enclosed drive spring - On some reels moisture can creep in and cause problems with the internal drive spring. All the ME Series cassettes are sealed to stop this problem
""This is backed by a 2 year manufacturer's limited warranty.”
Recommended Applications
- Applications requiring large volume air & water delivery
- General purpose low pressure air & water applications
- Factories & garages where air lines are used.
- Workshops using air tools - you wont have to start a job by untangling hose again.
Extras
This reel is sold complete with high quality synthetic black rubber 2SC hose and a solid rubber bumper stop.
Don’t start each job untangling hose, get the job done.
"| Type | |
| Rewind Method | Spring |
| Hose | |
| I.D. (Inside Diameter) | 12mm (1/2") |
| Length (m) | 40 m |
| Pressure (BAR) | 400 |
| Type of Hose | Call for Details |
| Supplied with Hose | Yes |
| No. of Hoses | Single Hose |
| Application | |
| Media | Hot Water |
| Construction | Steel |
| Weight | Call for Details |
| Dimensions (mm) | See Downloads Tab |
| Max. Working Temp. | 150°C |
| Swivel | |
| Seals | Viton |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Connection | |
| Inlet | m1/2" BSPP |
| Outlet | f1/2" BSPP |






