Professional breathing air hose reel for for use with breathing apparatus & respirators
Ideal for
✔ Supplying breathing air to air-fed respirators
✔ Hazmat Suits Air Supply
✔ Hazardous Environment Inspection
Features
✔ Fitted with certified breathing air hose
✔ Non-toxic, food quality grease we can ensure clean, non-contaminated, safe & reliable transfer of breathing air
How it works
Simply pull out the hose to where you need it. A latch holds it in place and when you are done, a short tug releases the latch. The hose can then be walked back onto the reel ready for when it's needed again.
Pivoting wall brackets
All our reels include a pair of easy fit wall mounting pivot brackets
Professional Hose
Fitted with Reinforced hose for breathable air. In accordance with EN 14593 and EN 14594 standards. Anti- static, heat resistant and 5 layer construction with polyester reinforcement.
Easy Install, Just 8 bolts
A template is supplied to get you going
| Type | |
| Description | Breathing Air Reel |
| Hose | |
| I.D. (Inside Diameter) | 10mm (3/8") |
| Length (m) | 15 m |
| Pressure (BAR) | 15 |
| Type of Hose | Reinforced hose for breathable air. In accordance with EN 14593 and EN 14594 standards. Anti- static, heat resistant and 5 layer construction with polyester reinforcement. |
| Supplied with Hose | Yes |
| No. of Hoses | Single Hose |
| Application | |
| Media | Breathing air supply for respirators |
| Construction | UPVC Plastic |
| Weight | 14 |
| Dimensions (mm) | See Documents Tab |
| Max. Working Temp. | 45°C |
| Swivel | |
| Seals | Nitrile |
| Material | Brass |
| Connection | |
| Inlet | 3/8" BSPP |
| Outlet | 3/8" BSPP |






