Professional auto rewind hose reel for air lines, compressed air tools & water

Increase safety and convenience
Why purchase this reel?
- Manufactured in Australia by the worlds leader in UPCV spring retractable hose reels - These reels are built to last.
- Easy to operate - Encourages operators to store hose correctly. Simple pull out the desire length and the ratchet mechanism locks the hose when place. When you are finished, a gentle tug releases the ratchet and the spring allows the hose to be coiled back onto the reel.
- UPVC case - The heavy duty case protects the hose and internal drum when not in use and can easily be washed without the risk of corrosion.
- Integrated pivot bracket - Guides the reel towards the operator so when you can return the hose to the reel easier.
- Mounting template - Conveniently printed on the box so you can easily & accurately mark out the mounting hose.
- Supplied complete with high quality hose
"This is backed by a 2 year manufacturer's limited warranty.”
Heavy Duty Case
The solid impact resistant case protects the hose and presents a professional approach to hose management
Recommended Applications
- Keeping air hose and tool attachments safe and off the floor when not in use.
- Install near air compressors so your hose is where you want it when you need it.
- Can be used for mains pressure wash down and water transfer.
Extras
This reel is sold with high quality air & water hose and includes a solid rubber bumper stop.
Don’t start each job untangling hose, get the job done.
| Type | |
| Rewind Method | Spring |
| Hose | |
| I.D. (Inside Diameter) | 8mm, 10mm & 12mm |
| Length (m) | 15 -20 m |
| Pressure (BAR) | 17 |
| Type of Hose | Call for Details |
| Supplied with Hose | Yes |
| No. of Hoses | Single Hose |
| Application | |
| Media | Compressed Air, Cold Water |
| Construction | UPVC Plastic |
| Weight | 14 |
| Dimensions (mm) | See Downloads Tab |
| Max. Working Temp. | 45°C |
| Swivel | |
| Seals | Nitrile |
| Material | Brass |


