For hot water cleaning in
- Dairy Wash Down
- General Food Production
- Distilleries
- Cold Coffee Production
- Slaughter Houses
Additional Uses
Suitable for potable water and marinas, railway yards and bus depots.
This hose is particularly flexible so well suited to our hose reels
Fittings/connections
As standard Duravap hose assemblies come complete with brass BSP end fittings but can be upgraded with stainless steel
| Type | |
| Rewind Method | n/a |
| Hose | |
| I.D. (Inside Diameter) | 12mm (1/2") |
| Length (m) | Various |
| O.D. (Outside Diameter) | 23mm |
| Pressure (BAR) | 15 bar |
| Reinforcement | High tensile synthetic yarns |
| Lining | White smooth food quality rubber. |
| Cover | Blue smooth abrasion, ozone and weathering resistant rubber. |
| Application | |
| Media | Hot Water, Potable Water |
| Construction | Rubber |
| Max. Working Temp. | -30°C to +99°C |

