Heavy duty steel manual rewind reel .
Increase safety and convenience
Why purchase this reel?
- Manufactured in Germany - Possibly the best engineers in the world.
- The swivel is engineered for maximum heat resistance and features viton seals.
- Compact & lightweight with a fold away handle.
- Brake stops hose unravelling when not in use.
"This is backed by a 2 year manufacturer's limited warranty.”
Recommended Applications
- Workshops & garages.
- Water transfer & cleaning in non-corrosive environments.
Hose
- As standard this reel is sold without hose. Hose can be quoted for individual applications
Don’t start each job untangling hose, get the job done.
| Type | |
| Rewind Method | Manual Crank |
| Hose | |
| I.D. (Inside Diameter) | 12mm (1/2") |
| Length (m) | 20 m |
| Pressure (BAR) | 300 |
| Type of Hose | Call for Details |
| Supplied with Hose | No |
| No. of Hoses | Single Hose |
| Application | |
| Media | Compressed Air, Cold Water |
| Construction | Steel |
| Weight | Call for Details |
| Dimensions (mm) | See Downloads Tab |
| Max. Working Temp. | Please call for details |
| Swivel | |
| Seals | Please call for details |
| Material | Please call for details |
| Connection | |
| Inlet | 1/2" BSPP |
| Outlet | 1/2" BSPP |

