Heavy Duty SP Series “Fuel” spring driven hose reels have been selected specifically for fuel delivery. These reels are suitable for a wide variety of fuel applications. The solid construction allows the reels to be used for vehicle mounting
| Type | |
| Rewind Method | Spring |
| Hose | |
| I.D. (Inside Diameter) | 25mm (1") |
| Length (m) | 15 m |
| Pressure (BAR) | 21 |
| Type of Hose | Call for Details |
| Supplied with Hose | Yes |
| No. of Hoses | Single Hose |
| Application | |
| Media | Fuel |
| Construction | Steel |
| Weight | 64 |
| Dimensions (mm) | See Downloads Tab |
| Max. Working Temp. | 65°C |
| Swivel | |
| Seals | Nitrile |
| Material | Nickel Plated |
| Connection | |
| Inlet | 1" NPT |
| Outlet | 1" NPT |

