
The Superlite is a professional spring rewind hose reel for use in garages and workshops.
Designed for easy operation in keeping long lengths of hose off the floor and stopping potential hose damage and reducing tripping hazards.
Control long lengths of hose safely and conveniently
Why purchase this reel?
- Convenience - Never start a job untangling hose again. Simply pull the hose out, the latch will keep it in place until when you are finished a short tug will release the latch and you can return the hose to the reel.
- Integrated pivot bracket - The built in pivot bracket allows the reel to face the operator when pulling the hose out so it can be returned in a uniform fashion rather than wraps of hose building up on one side.
- Hose layer system - In addition the the bracket the layer system guides the hose back onto the reel.
"This is backed by a 2 year manufacturer's limited warranty.”

180° Pivot bracket for complete ease of use
Recommended Applications
- Keeping air lines in workshops and garages tidy.
- Creating a professional workshop.
- For use with pneumatic tools
Extras
This reel is supplied complete with the best quality professional polyurethane hose and fittings.
Don’t start each job untangling hose, get the job done.
| Type | |
| Rewind Method | Spring |
| Hose | |
| I.D. (Inside Diameter) | 10mm (3/8") |
| Length (m) | 15 m |
| Pressure (BAR) | 20 |
| Type of Hose | Polyurethane |
| Supplied with Hose | Yes |
| No. of Hoses | Single Hose |
| Application | |
| Media | Compressed Air, Cold Water |
| Construction | UPVC Plastic |
| Weight | 10 |
| Dimensions (mm) | See diagram |
| Max. Working Temp. | 40°C |
| Swivel | |
| Seals | Nitrile |
| Material | Brass |
| Connection | |
| Inlet | 1/4" BSPT m |
| Outlet | 1/4" BSPT m |


