The medium pressure P Series heavy duty auto rewind reel that uses a spring to retract the hose keeping it off the floor and reducing expensive hose damage and increasing safety.
Remember - s increase safety and convenience
Why purchase this reel?
- Manufactured in the USA - Built to last with a solid steel construction and specially treated extra hard power coat finish.
- Solid ¼” steel base & 1” solid steel axle - Designed not to twist and distort even under heavy use.
- Enclosed drive spring - On some reels moisture can creep in and cause problems with the internal drive spring. All the P Series cassettes are sealed to stop this problem.
- Attention to detail - The reel is manufactured with processes such as a ‘special’ finish on the spring to avoid splitting and tuning the spring cartridge to match the hose length all add up to a high quality, dependable .
"This is backed by a 2 year manufacturer's limited warranty.”
Recommended Applications
- Construction using high pressure air tools and pneumatic compressors.
- Factories with over head airlines.
(the hose stop can be adjusted to allow hose to drop just in front of the operator) - Service vans and maintenance vehicles
Extras
This reel is sold without hose but does include a solid rubber bumper stop.
Don’t start each job untangling hose, get the job done.
| Type | |
| Rewind Method | Spring |
| Hose | |
| I.D. (Inside Diameter) | 12mm (1/2") |
| Length (m) | 9 m |
| Pressure (BAR) | 175 |
| Type of Hose | Call for Details |
| Supplied with Hose | Yes |
| No. of Hoses | Single Hose |
| Application | |
| Media | Oil |
| Construction | Steel |
| Weight | 20 |
| Dimensions (mm) | See Downloads Tab |
| Max. Working Temp. | 99°C |
| Swivel | |
| Seals | Nitrile |
| Material | Solid Brass |
| Connection | |
| Inlet | 1/2" BSPT |
| Outlet | 1/2" BSPT |


