The low pressure P Series heavy duty auto rewind reel that uses a spring to retract the hose keeping it off the floor and stopping potential damage and tripping hazards.
Increase safety and convenience
Why purchase this reel?
- Manufactured in the USA - Solid steel construction and extra hard power coat finish is built to last.
- Solid ¼” steel base & 1” solid steel axle - Designed not to twist and distort even under heavy use.
- Enclosed drive spring - On some reels moisture can creep in and cause problems with the internal drive spring. All the P Series cassettes are sealed to stop this problem.
- Care and attention - Details taken in the manufacturing with processes such as a ‘special’ finish on the spring to avoid splitting and tuning the spring cartridge to match the hose length all add up to a high quality, dependable .
"This is backed by a 2 year manufacturer's limited warranty.”
Recommended Applications
- Garages & workshops using air tools and pneumatic compressors.
- Factories with over head airlines.
(the hose stop can be adjusted to allow hose to drop just in front of the operator) - Service vans and maintenance vehicles
- Can be converted for use with propane gas
Extras
This reel is sold without hose but does included solid rubber bumper stop.
Don’t start each job untangling hose, get the job done.
| Type | |
| Rewind Method | Spring |
| Hose | |
| I.D. (Inside Diameter) | 06mm (1/4") |
| Length (m) | 15 |
| Pressure (BAR) | 21 |
| Type of Hose | Call for Details |
| Supplied with Hose | No |
| No. of Hoses | Single Hose |
| Application | |
| Media | Compressed Air, Cold Water |
| Construction | Steel |
| Weight | 16 |
| Dimensions (mm) | See Downloads Tab |
| Max. Working Temp. | 65°C |
| Swivel | |
| Seals | Nitrile |
| Material | Solid Brass |
| Connection | |
| Inlet | 1/4" BSPT |
| Outlet | 1/4" BSPT |








