The F555 Series hose reel is the UK's best selling hose reel for commercial duty wash down and cleaning.
Rewind Type
Spring Retractable - pull the hose out, a latch holds the hose in place, a gently pull releases the latch and the hose can be wound back onto the reel
Suitable for
- All types of heavy duty cleaning and washdown
- Water treatment works, waste recycling centres and building sites all benefit from have large bore hoses for cleaning
- This reel is also available in stainless steel for more aggressive environments such as marinas or mining or where high levels of hygiene are required
Reasons to Buy
- Complete package - everything is included to get you going
- Ease of use encourages extra safety and care for your hose - encouraging users to always store hose correctly dramatically reduce hose wear and damage.
- Full flow brass swivel connection and internal pipework to maximise flow rates and provide the most volume
- Built in Europe for a high build quality
Hose Size/Type
This reel is supplied fitted with either 20metres of 3/4" (19mm) I.D. hose and hand water gun or 15metres of 1" (25mm) hose and twist action spray nozzle
The hose is a professional black rubber water hose - The rubber construction complies with EN ISO 2398 Type 4/5
- For use around chemicals or oils please let us know as we can provide more suitable hose
Mounting Positions
F555 Package Includes;
1x F555 Series Hose Reel fitted and pre-tensioned with either 20m of 3/4" or 15m of 1"
Choice of attachement
1x Heavy duty brass water gun with swivel connection for 3/4" hose models
or
1x Twist nozzle for 1" hose models
1x 1metre connection pipe to connect your reel to your supply terminates in either 3/4" or 1" BSP female thread
Mainland UK delivery included
All items are available to purchase individually
| Type | |
| Description | Industrial spring rewind hose reel |
| Hose | |
| I.D. (Inside Diameter) | 25mm (1") or 19mm (3/4") |
| Length (m) | 15m or 20 m |
| Pressure (BAR) | 20 |
| Type of Hose | Industrial Rubber Hose |
| Supplied with Hose | No |
| No. of Hoses | Single Hose |
| Application | |
| Media | Cold Water |
| Construction | Steel |
| Weight | 53kg |
| Dimensions (mm) | See Downloads Tab |
| Max. Working Temp. | 65°C |
| Swivel | |
| Seals | Viton |
| Material | Plated Steel |
| Connection | |
| Inlet | f1" BSPP |
| Outlet | m1" BSPP |















