The general purpose F400 Series heavy duty spring retractable hose reel rewinds automatically keeping hose off the floor and stopping potential damage and tripping hazards. It is ideal for increasing safety and efficiency in workshops, garages and maintenance yards.
Increase safety and convenience
Why purchase this reel?
- Manufactured in Europe - Solid steel construction and extra hard power coat finish is built to last.
- Designed for a broad range of low pressure gas and fluid applications.
- Compact but still maintains a "dual pedestal' design.
- The reel frame is engineered with ridges to minimise twisting and distortion even under heavy use.
- Enclosed drive spring - On some reels moisture can creep in and cause problems with the internal drive spring. All the ME Series cassettes are sealed to stop this problem
"This is backed by a 2 year manufacturer's limited warranty.”
Recommended Applications
- General purpose low pressure air & water applications
- Factories & garages where air lines are used.
- Workshops using air tools - you wont have to start a job by untangling hose again.
Popular Mounting Positions
This hose reel can mounted on the wall, floor or ceiling
Extras
This reel is sold with synthetic black rubber hose and a solid rubber bumper stop.
Don’t start each job untangling hose, get the job done.
| Type | |
| Rewind Method | Spring |
| Hose | |
| I.D. (Inside Diameter) | 08mm (5/16") |
| Length (m) | 10 m |
| Pressure (BAR) | 200 |
| Type of Hose | 1wire braided jet wash hose |
| Supplied with Hose | Yes |
| No. of Hoses | Single Hose |
| Application | |
| Media | Jet Wash Machines |
| Construction | Steel |
| Weight | 19.5kg |
| Dimensions (mm) | See Documents Tab |
| Max. Working Temp. | 150°C |
| Swivel | |
| Seals | Viton |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Connection | |
| Inlet | m3/8" BSPP |
| Outlet | f3/8" BSPP |

