The general purpose F-400 Series heavy duty spring retractable hose reel rewinds automatically keeping hose off the floor and stopping potential damage and tripping hazards. It is ideal for increasing safety and efficiency in workshops, garages and maintenance yards.
Increase safety and convenience
Why purchase this reel?
- Manufactured in Europe - Solid steel construction and extra hard power coat finish is built to last.
- Designed for a broad range of low pressure gas and fluid applications.
- Compact but still maintains a "dual pedestal' design.
- The reel frame is engineered with ridges to minimise twisting and distortion even under heavy use.
- Enclosed drive spring - On some reels moisture can creep in and cause problems with the internal drive spring. All the ME Series cassettes are sealed to stop this problem
"This is backed by a 2 year manufacturer's limited warranty.”
Recommended Applications
- General purpose low pressure air & water applications
- Factories & garages where air lines are used.
- Workshops using air tools - you wont have to start a job by untangling hose again.
Popular Mounting Positions
This hose reel can mounted on the wall, floor or ceiling
Extras
This reel is sold without hose but comes complete with a solid rubber bumper stop.
Don’t start each job untangling hose, get the job done.
| Type | |
| Rewind Method | Spring |
| Hose | |
| I.D. (Inside Diameter) | 12mm (1/2") |
| Length (m) | 10 m |
| Pressure (BAR) | 20 |
| Type of Hose | Call for Details |
| Supplied with Hose | No |
| No. of Hoses | Single Hose |
| Application | |
| Media | Compressed Air, Cold Water |
| Construction | Steel |
| Weight | Call for Details |
| Dimensions (mm) | See Downloads Tab |
| Max. Working Temp. | 65°C |
| Swivel | |
| Seals | Viton |
| Material | Nickel Plated Brass |
| Connection | |
| Inlet | m1/2" BSPP |
| Outlet | m1/2" BSPP |

