100 Series large bore manual rewind hose reels is lightweight and compact but suitable for large I.D. hose providing good volume transfer for fluids and gases. These hose reels will help save time and effort while increasing the safety of your working environment. The sturdy single piece steel frame and individually powder coated construction make this an extremely robust yet lightweight reel.
Increase safety and convenience
Why purchase this reel?
- Manufactured in the USA - Solid steel construction and extra hard power coat finish is built to last.
- Ideal for vehicle mount - One piece "U" frame means no welds to crack or bolts to come loose.
- Tension brake - Stops the reel unspooling during transit.
- Rolled edge discs - The edges of the drum discs are rolled over to prevent an sharp edges and provide extras strength.
"This is backed by a 2 year manufacturer's limited warranty.”
Recommended Applications
- Garages & workshops using air tools and pneumatic compressors.
- Service vans and trucks.
- Window cleaning & jet washing vehicles.
- Road works vehicles
Extras
This reel is sold without hose - Professional quality rubber hose can be quoted on individual applications.
Don’t start each job untangling hose, get the job done.
| Type | |
| Rewind Method | Manual Crank |
| Hose | |
| I.D. (Inside Diameter) | 19mm (3/4") |
| Length (m) | 30 m |
| Pressure (BAR) | 280 |
| Type of Hose | Call for Details |
| Supplied with Hose | No |
| No. of Hoses | Single Hose |
| Application | |
| Media | Compressed Air, Cold Water, Oil |
| Construction | Steel |
| Weight | 16 |
| Dimensions (mm) | See Downloads Tab |
| Max. Working Temp. | 99°C |
| Swivel | |
| Seals | Nitrile |
| Material | Brass |
| Connection | |
| Inlet | 3/4" NPT |
| Outlet | 3/4" NPT |


