THIS PRODUCT IS NO LONGER AVAILABLE - please call for alternative products
| Type | |
| Rewind Method | Spring |
| Hose | |
| I.D. (Inside Diameter) | 06mm (1/4") |
| Length (m) | 12 m |
| Pressure (BAR) | 17 |
| Type of Hose | Call for Details |
| Supplied with Hose | Yes |
| No. of Hoses | Single Hose |
| Application | |
| Media | Compressed Air, Cold Water |
| Construction | UPVC Plastic |
| Weight | 10 |
| Dimensions (mm) | See diagram |
| Max. Working Temp. | 40°C |
| Swivel | |
| Seals | Nitrile |
| Material | UPVC Plastic |
| Connection | |
| Inlet | 1/4" |
| Outlet | 1/4" |



